Modern işletmeler için Süreç Analizi Yaklaşımı

Neden verinin süreç içindeki gerçek hikayeyi anlatmasına izin vermiyoruz?

Şirketler büyük miktarda veri üzerinde oturuyorlar, ancak yine de süreçle ilgili verilerinden ilgili bilgileri elde etmenin yollarını kullanmıyorlar. Dijital Dönüşüm girişimi için girişimde bulunan herkes, işlemlerinin uygulama öncesi nasıl işlediğini keşfetmek için 6-8 aylık bir süreç projesi hazırlıyor.

Bu keşif aşaması projeleri haftada 10.000-25.000 $ ‘a mal olabilir. Ancak, Süreç Madenciliği Uygulaması ile süreç verilerinden doğrudan bu çıktı (süreç haritaları) elde edilebililir ve % 70-80 daha az sürede gerçekte nasıl yürüdüğünü gösteren bilgiler elde etmek için neden manuel süreç keşfi için bu kadar zaman ve para harcadığınızı düşünmeye başlamanın tam zamanı!

Verilerdeki Hikayeyi Ortaya Çıkarma

Günümüzde işletmeler, kuruluşlarının kritik operasyonlarını geliştirmek için önemli değişiklikler yapılması gereken birçok sorunla karşı karşıyadır. Bugün içinde yaşadığımız bilgi çağında, hemen hemen her şey, her iş parçası, kuruluşunuzda gerçekleştirilen her eylem veya görev dijital bir iz bırakıyor. Bu küçük veri izleri, bir veritabanında yer alan bilgilerden daha fazlasıdır.

Kuruluşunuzun ve süreçlerinin gerçekte nasıl çalıştığının arkasındaki gerçek “olduğu gibi- AS IS” hikayesini içerirler. Çoğu süreç geçicidir ve her zaman yöneticilerin ve yöneticilerin beklediği gibi davranmaz; süreç liderlerinin kaçırdığı ya da bilinmediği desenler ve darboğazlar var.

Bilgi çağı aynı zamanda insanların olayları olabildiğince hızlı görmelerini, edinmelerini ve kullanmalarını sağlamıştır. Bu, tüketicilerin artan beklenti ve taleplere sahip olduğu anlamına gelir. En hızlı, en kaliteli ve en kısa sürede hizmet istiyorlar. Şirketlerin, müşterilerine mümkün olan en verimli hizmeti sunabilmelerini sağlamak için gecikme süresinden kurtulmak için iş süreçlerini yeniden canlandırmaları ya da iyileştirmeleri gerekiyor.

Her Şey Nadiren Görüldüğü Gibidir

Manuel süreç analizi ve tasarım çalışması, insanların beklediğiniz şekilde çalışmasını ortaya çıkarır, gerçekte nasıl olduğunu değil. Süreçlerin nasıl gerçekleştiğini ve beklenilenden sapmayı nasıl önlediğini gerçekten anlamak için, gerçek süreçleri izlemeniz gerekir.

  • Süreçler gerçekten ne kadar sürüyor?
  • İnsanlar standarda uyuyor mu?
  • Kaç farklı varyasyon oluşur?

Zaman Çizelgesi Yaklaşımı Baş Ağrınızı Çözüyor

Teknolojideki gücü hızlıca görebilirsiniz! Süreç Madenciliği Uygulaması zamanın çok ötesine geçmekte ve bugün kullandığınız diğer teknolojilerden çok daha fazlasını sunmaktadır. Artı… Hepsi tek bir basit platformda kullanıma sunuldu!

Veri odaklı analizleri kullanmak, daha akıllı kararlar almanızı ve daha iyi sonuçlar vermenizi sağlar. Açıkçası, süreçleriniz karmaşık, fakat bu süreçler onları analiz ettiğiniz TO-BE yada prosedürlerde tanımladığınız gibi olmak zorunda değil. Belki de organizasyonunuzu geri tutan yetersiz ve kırılmış süreçlerden taraflar bıkmaya başladı?

Belki de süreçlerinizin kuruluşunuzda nasıl yürüdüğünü tam olarak anlamadınız veya görmediniz. Süreç Madenciliği Uygulaması yaklaşımı ile, gelişmiş işlem analizi yapmak çok kolaydır. Süreç Madenciliği Uygulaması’ nın kullanımı kolay bir platformu var; hemen hemen herkes, bugünkü haliyle bir iş sürecini ele alabilir ve iyileştirme fırsatlarını hızlıca bulmak için olayları, sıklığı ve performansı analiz edebilir. Sadece birkaç tıklamayla, kullanıcılar süreç istisnalarını, darboğazları, sapmaları ve etkili bir süreci engelleyebilecek potansiyel riskleri belirleyebilirler.

Peki Neden Farklı?

Süreç madenciliği tedarikçileri  süreç keşiflerinde büyük yeteneklere sahiptir ancak gelişmiş proses analizleri veya otomatik izleme yeteneklerinden yoksundurlar. Ve hatta en iyi BI platformları bile işlemin yürütülmesiyle ilgili ayrıntılı bilgiler içermiyor. Günümüzün iş zekası ve veri keşif araçları, kuruluşlara süreçleri hakkında yalnızca en temel bilgileri sağlar – hatta müşteri etkileşimlerini ve sadakatini geliştirmek, daha kaliteli ürünler oluşturmak, riski azaltmak, uyumluluğu sağlamak ve daha fazlasıyla doğrudan ilişkili kritik iş süreçleri.

Temel sorun, BI araçlarının genel olarak genel bir iş süreci bağlamında analitik sonuç sağlamamasıdır. İş Zekası ve veri keşif araçları belirli bir görev için anında ölçümler veya temel performans göstergeleri sağlayabilirken, aşağıdaki gibi kritik sorulara cevap veremezler:

  • Bu görev ya da aktivite hangi genel iş süreçlerinin bir parçasıdır?
  • Bu görevin ya da aktivitenin performansı, bu süreç içindeki diğer görevleri nasıl etkiler?
  • Performans kalitesi ve zamanındalık kabul edilebilir mi? Olmazsa, bu görevle ilgili kök sorunlardan mı yoksa sürecin başındaki diğer aktivitelerden mi kaynaklanıyor?
  • Bu görev süreç her yürütüldüğünde gerçekleştiriliyor mu? Değilse neden olmuyor?

Süreç Madenciliği Uygulaması “olduğu gibi * AS IS” otomatik olarak süreç keşfini, süreç haritalamasını ve süreç akışı görselleştirmesini otomatikleştirir – daha sonra sürecin yanlış davranışının altında yatan nedenleri hakkındaki en karmaşık soruları bile cevaplamayı kolaylaştırır. Dahası, süreç performansınızı gerçek zamanlı olarak izlemenize izin verir, böylece işler ters gittiğinde harekete geçebilirsiniz.

Daha da ileri gitmek için, süreç madenciliğini makine öğrenmesi ve yapay zeka ile birleştirebilirsiniz. Gelecekte süreçleri tahmin edebilen oldukça zeki ve tam otomatik kavrayışlar böyle elde edilir. Bu doğru – sürecinizde neler olacağını tahmin edebiliriz, bu da sorunların önlenebileceği ve olumlu sonuçlar sağlamada proaktif olabileceğiniz anlamına gelir!

Süreç Analizi Sonuçları

TimelinePI, mevcut sistem verilerini, ne kadar karmaşık, değişken veya geçici olursa olsun, herhangi bir operasyonel sürecin net ve kısa bir resmine dönüştürür – yani gerçekte ne olduğunu bilirsiniz. Akıllı analitiklerimiz, hangi işlem varyasyonlarının en büyük gecikmelere neden olduğunu, en fazla paraya mal olduğunu ya da kabul edilemez bir risk oluşturduğunu hızlı ve kolay bir şekilde hedeflemenize yardımcı olur.

Açıkçası – artık bilmemek için herhangi bir bahane yok.

Herhangi bir süreç iyileştirme veya dijital dönüşüm girişiminde, Süreç Madenciliği Uygulaması size daha fazla şey yapmanıza ve daha hızlı ilerlemenize nasıl yardımcı olabileceğini gösteren bu kısa faydalı olacaktır.


Bu teknoloji sadece verilerinizi anlamanızı geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda şirketinize süreçlerinizdeki önemli iyileştirmeler için bilgi sağlar. Şirketler, kırılmış ya da göz ardı edilen süreçleri yeniden tasarlayarak çok fazla zaman ve para tasarrufu sağlar. Süreçleriniz daha yumuşak ve hızlı çalışacak ve bu da daha değerli işlerin tamamlanması için zaman harcayacaktır.
Öngörülü ve kuralcı analitiklerin bir kombinasyonu ile, kullanıcılar yalnızca ne olacağını tahmin etme becerisine sahip değil, aynı zamanda yapay zekanın olumlu bir sonuç elde etmek için olması gereken bir sonraki en iyi eylemi yazmasına izin verebilir. Bu teknoloji güçlüdür, çünkü proses liderlerine problemlere veya verimsizliklere hatasız çözümler sunar.

Peki neden tüm şirketler bu yeni teknolojik gelişmeye yeterince ilgi göstermiyor?

Pek çoğu, anlamadıkları bir teknolojiye yatırım yapmakta tereddüt ediyor. Süreç analitiği nispeten yeni bir teknoloji ve yeni bir alandır; bu, birçok insanın bu teknolojiyi anlamadığı anlamına gelir. Pek çoğu, süreç madenciliği veya süreç analitiğini hiç duymadı. Teknolojinin arkasındaki gücü gördüklerinde, tipik bir cevap veriyor: “bu tam olarak aradığımız ve bulamadığımız şeydi”.  Sonraki sorular “Başlamak ne kadar sürüyor?” olmaktadır. Süreçlerinde iyileştirme yapmak isteyen biri çözümdeki inanılmaz miktarda kullanılabilirliği gördüğü için, hemen hemen istiyor ve anında başlamak istiyorlar.

Korkacak bir şey yok

Başka bir konu, insanların değişim korkusu olması ; eski şeylere yapmaya alışmış hale geldiler. Değişen süreçleri bir güçlük olarak görüyorlar ve süreçleri boyunca süreçlerini iyileştirme potansiyelinin tamamını göremiyorlar. Yöneticiler de bilinmeyen bir korkusu var ; ne tür bir bilgi ve yeni süreçlerin ortaya çıkacağından emin değillerdir. İşlemler zor olmak zorunda değildir ve doğru bir şekilde bozulduğunda idare edilebilir olabilir.

Bu teknolojiye yatırım yapmakta büyük bir tersi var. Süreç Madenciliği Uygulaması, işletmenizin operasyonel maliyetleri % 30-40’a kadar azaltmasına yardımcı olabilir. Süreç madenciliği yoluyla otomatik Süreç keşfi, sizi yavaşlatan verimsizlikler, açıklar, sapmalar ve darboğazlar bulur. TimelinePI gibi bir Süreç Zekası platformu, işinizle ilgili sormayı bile bilmediğiniz soruları yanıtlayarak işlemleriniz üzerinde zamanında, ölçülebilir ve olumlu etkiler yaratmanızı sağlar.

Süreç Madenciliği ÇözümleriAlternatif Ürünler

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizimle iletişime girerek mevcut süreçlerinizin nasıl iyileştirileceği ve RPA konusunda fırsatlar için ÜCRETSİZ Ön Danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz

İşletmenizde Süreç Analizi konusunda hızlı ve etkin çözüm arıyor musunuz?

İletişime Geçmeniz için İlgili Yöneticilerimiz

Dijital Dönüşümünüzde Size Rekabette Öne Çıkaran Akıllı Çözümler Sunuyoruz.

%d blogcu bunu beğendi: