Process Analytics'in En Önemli 10 Avantajı

Process Analytics iş zekasının uzmanlaşmış bir dalıdır. Diğer çoğu analiz türüyle aynı verileri kullanır, ancak bunları iş süreçlerinin izleri olarak görür. Aynı işletmeye ait birden fazla kaydı (hasta, çevrimiçi sipariş, sigorta talebi vb.) Birleştirir ve bu kayıtların ardındaki süreç hakkında birçok bilgi getirir. Bu bilgi, diğer BI türleri ile elde edilemeyen benzersiz ve somut faydalar sağlar. Bu tür ilk 10 avantajın geri sayımına başlayalım.

10. İşletmenizin gerçekte nasıl işlediğini biliyorsunuz. Hayır, çalışması gerektiği gibi değil, birinin söylediği gibi değil, dikkatinizi çeken birkaç vakanın nasıl çalıştığı değil, ama her durumda nasıl çalıştığı.

9. Özel durumları keşfedersiniz. Evet, bazen çeşitli nedenlerle bir operasyonun birkaç kez tekrarlanabileceğini biliyorsunuz. 20 kez tekrarlandığı davalara sahip olduğunuzu hayal edebiliyor musunuz? 100 kere? Şaşırmış olabilirsiniz. Bu tür özel durumlar “ortalama” metriklerle raporlarda görünmez olmakla birlikte, yüksek maliyetlere, mutsuz ve vokal müşterilere büyük katkıda bulunabilirler.

8. İşinizin süreç aşamalarını akışını görselleştiriyorsunuz ve gecikmeler, darboğazlar, aykırı değerler ve hatta geriye doğru hareket eden eşyaları görüyorsunuz.

7. İşleminizin bölümlerinin ne kadar zaman aldığını ölçersiniz. Başlangıç ​​ve bitiş olayları arasındaki eşleşmenin o kadar basit olmaması, özellikle aynı fatura için birden fazla ödeme, aynı sipariş için birden fazla fatura gibi zorlayıcıdır, bu nedenle son fatura ile zaman arasındaki süreyi ölçmek istediğinizi belirtmeniz gerekir. son ödeme. Hayır, SQL ile yapamazsınız.

6. Zamana bağlı maliyetleri hesaplarsınız. Hemen hemen her şirket için maliyetler, birim miktarlar ve zamana bağlı maliyetleri sabit tutarları içerir. Zamanı ölçtüğünüzde, maliyeti hesaplayabilir ve maliyeti belirli bir iş sürecine veya müşteriye bağlayabilirsiniz. Bu karlılık resminizi tamamen değiştirebilir.

5. Eğer iş akışı sıralarında ne olacağını görmek . İşletmeniz birden fazla belge, görev, olay, bilet kuyruğunda çalışıyorsa, görevlerin kuyruklarda ne kadar süre beklediğini, bir görevi tamamlamak için kaç kuyruk gerektiğini bilir, hangi çalışan öğeleri yanlış kuyruğa yerleştirir.

4. Süreç sapmalarının süreç süresi ve maliyetleri üzerinde ne gibi etkileri olduğunu biliyorsunuz. Örneğin, işlemin D adımını her atladığında, tamamlanmasının% 25 daha uzun sürdüğünü ve maliyeti% 15 daha fazla olduğunu biliyorsunuz.

3. Desenlere göre arama yapabilirsiniz. Arama, herhangi bir BT sisteminin temel işlevselliğini korumaktadır. Çoğu uygulama özellik değerlerine göre arama yapmanızı sağlar. Ama nasıl: A ve B’nin 12 saat içinde gerçekleştiği ancak aralarında C bulunmadığı tüm vakaları bulun?

2.  Sonunda uyum sorununu çözdünüz. Dahası, vaka kontrolü için değil, vakalarınız% 100’ü için çözülür. Değişiklik olaylar dizisinin ve zaman aralıklarının hiç gerçekleşmediğinden emin olabilirsiniz.

Ve kazanan:

1.  Bir sonraki aylık raporda değil, önemli işlem ihlali gerçekleştikten hemen sonra uyarı alırsınız. [/ Vc_column_text] [/ vc_column] [/ vc_row]

İletişim için İlgili Yöneticilerimiz

Bir önceki yazımız olan İş Süreçlerine Yeni Bir Bakış başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[/ vc_column] [/ vc_row]
[/ vc_column] [/ vc_row]

Bir önceki yazımız olan İş Süreçlerine Yeni Bir Bakış başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.