RPA Uygulamalarında Süreç Analizinin Önemi – Başarı El Kitabı

İş süreçleriniz çok sıkıcı, sık sık tekrarlayan işlere mi dayanıyor? Çalışanlarınız verileri işlemek, girmek ve yeniden girmek için zaman harcıyor mu? Ne sıklıkla?

İnsan çalışanı çok daha değerlidir, ancak çoğu zaman zamanını önemli görevler ve faaliyetler yerine katma değer yaratmayan tekrarlı işler için ayırıyoruz. Bu şekilde olması gerekmez.

Robotik Proses Otomasyonu (RPA) teknolojik gelişmeyi tetikliyor. RPA uygulaması sonrası  sonrası farklı konularda da büyük faydalar vardır. Süreçlerinizde daha az zaman, gelişmiş üretim oranları, süreç uyumu ve standardizasyon istiyor musunuz?

Etrafınıza bakın, Robotik Proses Otomasyonu geleceğe yönelik çok uzak bir kavram değil. Dijital liderler, işlemleri kolaylaştırmak ve gereksiz verimsizlikleri ortadan kaldırmak için RPA’yı benimsiyorlar. Diğerleri, müşteri deneyimini geliştirmek ve daha hızlı büyümek için RPA, iş süreci yönetimi (BPM) ve yapay zekayı birleştiriyor.

RPA’ dan gelen sayısız faydadan bahseden birçok makale var. Sıkça bahsedilmeyen şey, RPA’ dan tam olarak kimin yararlanabileceği ve hangi zorluklarla karşılaştıklarıdır. Bunlar endişe uyandırabilecek sorular olsa da, RPA uygun bilgi, hazırlık ve kontrol ile zamandan ve paradan tasarruf sağlayan nispeten yumuşak bir geçiş olabilir.

Hızlı Gerçekler:

Aynı zamanda yüksek frekansta tekrarlayan görevleri olan şirketler,  başarılı bir şekilde RPA ile % 50-70 oranında maliyet tasarrufu görmeyi bekleyebilirler. Ancak şu anda işletmelerin süreçlerine tam hakim olmadıkları içim otomasyon fırsatlarının % 50’sini kaçırması bekleniyor. Bu, özellikle otomasyona geçmek için doğru süreçler seçildiğinde RPA kullanımı konusunda büyük fırsatlar olduğu anlamına gelir.

2025 yılına kadar işletmelerin  RPA nedeniyle 5 trilyon dolar ile 7 trilyon dolar arasında potansiyel tasarruf kazanmaları beklenmektedir  .

RPA’ya yatırım yapılan her 10.000 $ için, genellikle hangi işlemlerin otomasyondan faydalanacağını belirlemek için danışmanlık için 100.000 $ daha yatırmanız gerekir.

RPA dağıtımından elde edilen yatırım getirisi, otomasyonun süreçlerle ne kadar etkili bir şekilde hizalandığına bağlı olarak (% 30 -% 200 arasında) büyük ölçüde değişebilir.

Şirketlerin  % 41’i  iş sürecinin netliği olmadığı  için RPA’ya  geçmiyor (Kaynak: “Otomasyon Durumu 2017” Örnek: Kurumsal Alıcılar = 400)

Bankacılık Sektöründe TimelinePI ve RPA uygulaması

RPA işletmeniz için doğru seçim mi?

İş dünyası liderleri mevcut koşullara dayanarak kendilerini şaşırtamazlar yani risk almazlar, ancak gelecek için dönüşüme devam etmeleri gerçeği önlerindedir. Organizasyonun her seviyesindeki liderlerin, ticari faaliyetlerin gözden geçirilmesini ve çalışmanın nasıl yapıldığını belirleyen kavram ve araçları iyi anlamaları gerekir. Bu değişikliklere bugün uyum sağlayan organizasyonlar, müşterilerin taleplerine, rekabet baskısına, yasal zorunluluklara ve iş ortamındaki diğer değişikliklere cevap vermek ve bunlara cevap vermek için yarın daha iyi bir konumda olacaktır. Müşteri odaklı dijital vardiyayı ele almayanlar, rakipler müşterilerine odaklandıkları ve daha iyi, daha verimli bir işgücü sundukları için geride kalacaklar.

Öncelikle ve en önemlisi, RPA ticari operasyonların iyileştirilmesi ile ilgilidir. Çoğu zaman, bu gelişmeler maliyetlerin azaltılmasına büyük katkı sağlayan iş sadeleştirmesi ile ilişkilidir. Ancak bir araç sadece bir araçtır. Asıl mesele, gerçek değeri sağlamak için nasıl kullanılacağıdır.  Hangi süreçlerin RPA için öncelikli olduğuna karar vermede  geleneksel  keşif ve analiz faaliyetleri zaman alan ve maliyetlidir . Bu multi-milyon TL dijital başlangıç ​​veya RPA fizibilite çalışmalarını yapmak artık bir anlam ifade etmiyor. Bugün mevcut teknoloji bunu kolaylaştırıyor! Her BT sistemi, ticari operasyonların dijital ayak izi olan izi bırakıyor. Bu verileri kullanın ve liderlere RPA için göz önünde bulundurulması gereken süreçler hakkında doğru bilgi sağlayan daha bilinçli ve veri destekli kararlar almak için bu gücü kullanın.

Dijital Dönüşüm Yolculuğuna Başlamak

RPA havai fişeklerine olan talep ve beklentiler gibi, satıcılar ve evlatlar girişimlerini, RPA öncesi durumun keşfedilmesi ve halihazırdaki durumun kıyaslanması için gereken zaman ve çaba ile istemeden ve sık sık gereksiz yere geçiyorlar. “Sırada neyin otomatikleşeceğini ve neyin otomatikleştirileceğini nasıl biliyoruz?”

RPA’yı uygulamadan önce süreçlerinizin nasıl yürüdüğünü tam olarak anlamanız gerekir. Bu, iş süreçlerinizde baştan sona tam şeffaflığa sahip olmanızı gerektirir. Tüm sürecinizi görselleştirip analiz edebildiğinizde, hangi işlemlerin otomasyondan faydalanacağını ve nedenini kolayca belirleyebilirsiniz. Bu kritiktir, çünkü eğer işleminiz zaten kusurlu ise, RPA sadece kötü işlemlerinizi daha hızlı hale getirecektir.

Hızlı ipuçları:

 1. Kötü işlemleri otomatikleştirmeyin. Kötü bir işlemi otomatikleştirmek yalnızca daha hızlı kötü sonuçlar elde etmenizi sağlar.
 2. Yeniden yapılandırma ve botların sürekli değişmesinden ve gereksiz masraflara neden olmayın.
 3. Ekibinizden bu hizmeti satın alın, aksi takdirde ölçeklenemezsiniz.

Merak edilen soru “Bu istenmeyen şeylerden nasıl kaçınabilirim?”

Anahtar Cevap: RPA uygulamasını ilk kez başladığınızda tam bir hazırlık yaparak başlatmaktır.

 • Kuruluşunuzu önce işlemlerinizi kolaylaştırarak ve iş süreçlerinizi optimize ederek hazırlayın.
 • Şirketinizin karar vermesini sezgilerden verilere ve veri güdümüne dönüştürün. Önyargılı görüşlere güvenmeyin – herkes süreci kendi perspektifinde kendi rolüyle önyargılı olarak algılar.

Başarmaya Hazır mısın?

Süreç Mükemmellik Ağı’ndan (PEX) yapılan bir araştırmaya göre, ankete katılan şirketlerin yaklaşık% 60’ı iç süreçleri dönüştürmek için ya da şu anda RPA programları uyguluyor ya da Ernst and Young’a göre, RPA uygulamalarının yarısı kapsamın net olmaması ve robotların eğitim maliyeti yetersiz kaldığı için başarısız oluyor

İzleyiniz: TimelinePI RPA için Süreç keşfini Nasıl yapar?

İlk Defa Doğru Yapma: Dijital Dönüşümünüzü Hızlandırmak İçin Doğru Teknoloji

Süreçler her yerdedir ve genellikle BT sistemlerinizde bağlanır ve / veya kaydedilir. Gelişmiş algoritmalar kullanarak, TimelinePI gibi gelişmiş işlem analiz araçları,  işlemleriniz boyunca belirli olayları kaydetmek için kullanılan zaman damgalarını çıkarabilir ve okuyabilir. Yazılım daha sonra görsel olarak bu zaman damgalarını, ideal işlem akışından sapmaları anında belirleyebileceğiniz şekilde işler – işletme paranızın maliyetine neden olabilecek bir sorunun kök nedenini bulmak için. Ve otomatikleştirmek istediğiniz süreç ne olursa olsun, herhangi bir sistemle çalışır. TimelinePI, şirketinizin yönetiminde kullanılan eski herhangi bir sistemden – Eski Sistemler, Paketlenmiş Uygulamalar (ERP, CRM, HCM, vb.), Ticaret Ortakları, Veritabanları / EDW / Marts  süreçleri otomatik çıkarır.

Geleneksel Yöntemlerin Maliyetinin Kesirinde RPA Zamanını Hızlandırın

 • İşlemleri otomatik olarak değerlendirmek ve RPA fırsatlarını tanımlamak için operasyonel işlemlerin performansında ve verimliliğinde şeffaflık kazanarak işlem yürütme anlayışını geliştirin.
 • Verimsiz veya kırılmış süreç değişikliklerinin etkisini kolayca tanımlayın ve ölçün, temel nedenlerini ve nasıl düzeltileceğini belirleyin.
 • Gerçek verilere dayalı süreç performansı hakkında bir anlayış geliştirmek.
 • Geleneksel yalın veya optimizasyon çabalarının zaman ve maliyetinin bir kısmını sürdürülebilir süreç verimliliği elde etmek.
 •  Süreç hızını, doğruluğunu ve tutarlılığını arttırırken işletme giderlerini azaltmak için işlemleri basitleştirerek ve kolaylaştırarak karlılığı artırın  ve  israfı ortadan kaldırın .
 • Süreç zayıflıklarını, uyumluluk sapmalarını ve yüksek etkili / yüksek yatırım getirisi otomasyonu için fırsatları tespit ederek RPA ile proses verimliliğini arttırın.

Olayları, korelasyonları, sıklığı ve performansı analiz eden ‘olduğu gibi AS IS’ iş sürecini otomatik olarak birleştirin. Birkaç dakika içinde tüm ilgili bilgiler okunması ve anlaşılması kolay bir biçimde sunulur.

Kolayca etkileşimli bir model oluşturun, gerçek zamanlı  işleminiz olan dijital ikiz -DİGITAL TWIN , tüm ilgili işlem bilgilerini tek vaka seviyesine kadar içerir. Süreç istisnalarını, olağandışı işlemleri, darboğazları, sapmaları, zayıflıkları ve süreçlerdeki potansiyel riskleri vurgulayın.

Otomatik işlem değerlendirmesi, dağınık veri dağlarının neden olduğu engelleri ve işlemlerin sınırlı anlayışını ortadan kaldırır. Neden RPA yatırımınızı örneklere ve en iyi tahminlere dayandırmalı? Artık bilmemek için bir mazeret yok – verinin kendisi için konuşmasına izin verin.

TimelinePI size nasıl yardımcı olabilir?

Uygulama öncesi TimelinePI zorlu, maliyetli ve çoğu zaman öznel manuel süreç keşif ve değerlendirmesini ortadan kaldırır. Otomatik olarak etkileşimli bir model oluşturur ve işlem davranışlarını anlamanıza ve ölçmenize yardımcı olmak için sektörün en iyi uygulamalarına dayanan bir dizi Sezgisel analitik araç sunarız. Yüksek değerli otomasyon adaylarını kolayca tanımlayın ve otomasyonların potansiyel etkilerini ölçün.

Kısaca

Doğru miktarda hazırlık ve ekip alımına sahip olan RPA, işlem maliyetlerini düşürmek ve daha anlamlı işler için kaynakları serbest bırakmak için birçok fırsat sunar. RPA inisiyatifinizi doğru sürece odaklama ve yüksek otomasyon potansiyeli ve yüksek yatırım getirisi olan süreçler için çabalarınızı öncelik sırasına koyma gereğini zaten tartışmıştık. Hem yönetim hem de proje üyelerini iyi planlanmış bir RPA girişiminin ardında düzenleyebildiğiniz zaman, büyük kazançlar elde edersiniz.

Toparlarsak…

Yeni dijital işlem, işlerin gerçekleştirilme biçiminde hızlı bir değişim sağlayacak olan karmaşık iş parçaları ve teknoloji bulmacası olacak. Liderlerin bir sonraki gelişime uyarlayabilecekleri esnek çözümlerle cevap vermeleri gerekir. Çoğu şirket bunu anladı, Forbes Insights / KPMG raporu “İş Dönüşümü ve Kurumsal Gündem ” için ankete katılan 900’den fazla katılımcının% 93’ü  yeni tamamladıklarını, planladıklarını veya iş dönüşümünün ortasında olduklarını söylüyor.

Açıkça anlaşılan bir şey var ki dijital dönüşüm burada kalacak ve iş hakkında düşünme biçimimizi yeniden şekillendirmeye devam edecek ve iş operasyonlarının ve işlemlerinin yürütülme biçimini değiştirmeye devam edecek

Akıllı otomasyon için hala mavi bir baskınız yoksa veya 2019’daki operasyonel dönüşümünüz için hala plan yapacak zamanınız var. Kuruluşunuz dijital dönüşüme öncelik veriyorsa ve gerçekten başarılarını hızlandırmak istiyorsa – TimelinePI, Süreç Zekası Platformu bulmacanın kesinlikle kritik bir parçasıdır.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizimle iletişime girerek mevcut süreçlerinizin nasıl iyileştirileceği ve RPA konusunda fırsatlar için ÜCRETSİZ Ön Danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz

İşletmenizde Süreç Analizi konusunda hızlı ve etkin çözüm arıyor musunuz?

Operasyonel Mükemmellik için Hizmet ve Çözümlerimiz

İletişim için İlgili Yöneticilerimiz

%d blogcu bunu beğendi: