Süreç Madenciliği ile Üretim Maliyetlerini Düşürmeye Yardımcı OluyorSadece sonuçları değil, sonuca götüren etkenleride analiz edin!

İmalat endüstrisi proseslerle yürütülür ve Süreç madenciliği için olgun bir endüstri haline gelir. Süreçlerin bazıları üretim tesisinin içinde kalırken, birçoğu diğer paydaşlara uzanıyor ve tedarik zincirinin alanlarını etkiliyor.

Envanterden finansmana, varlık takibinden müşteri hizmetine – tüm bu süreçler işletmenin sorunsuz çalışmasını etkiler.

Yine de süreçlerinizin optimize edilip edilmediğini nasıl bilebilirsiniz? Süreç iyileştirmelerinizde mümkün olan en iyi yatırım getirisini görüyor musunuz? Ödemeleri zamanında işleme koyuyor musunuz, aynı zamanda bir sonraki üretim süreciniz için ek masraflar almanızı sağlıyor mu?

Süreç Madenciliği üretim şirketinizde ek yükü azaltmanıza yardımcı olabilir :

  • Üretim ortamınızı izlerini takip ederek ve üretimde boşlukları veya fazlalıklar elimine ederek,
  • Satınalma prosedürlerini düzgün işlemesini sağlayarak ;
  • üretim tesisiniz için optimal siparişe üretim ile  Stoğa  üretimi karışımını sağlamaya yardımcı olarak

Onlara daha ayrıntılı olarak bir göz atalım.

1. Üretim Hattı İçin Süreç Madenciliği

 

TimelinePI yazılımını üretim sisteminizden (ERP, MES, CNC ve diğer herhangi bir BT tabanlı sistem) günlüklerde çalıştırmak , süreçlerinizin “olduğu gibi-AS IS” durumunun eksiksiz ve ayrıntılı bir resmini verecektir .

Sonuç olarak, tüm tıkanıklıkları, boşlukları, sapmaları veya diğer tüm düzensizlikleri tespit edebileceksiniz.

Belki de üretim hattının orta noktasında bir gecikme bulacaksınız. İki parça ekipman arasındaki bir noktada süreci devam ettirmek için bir işçinin gerekli olduğu ortaya çıktı. Bu adım otomatikleştirilebilir mi? Hat durduğunda bu çalışan nerede? İşçinin idare ettiği diğer süreç daha fazla gözetim ve daha hızlı bir cevap verilmesine izin verebilir mi?

Süreç haritanızı kullanmak ve birincil etrafındaki ilgisiz tüm süreçleri incelemek size bir başlangıç ​​noktası verir ve bu gecikmeyi ortadan kaldırır.

Süreç Madenciliği aynı zamanda daha doğru ve gerçekçi süreç performans göstergelerinin (PPI) oluşturulmasına izin verir . Bu göstergeler iyileştirmeleri izlemek için harika bir yoldur  ve sizin orijinal süreç haritasındaki farklılıkları göstererek doğru noktalara odaklanmalarını sağlar.

 

2. Satın Alma Süreci İçin Süreç Madenciliği

İşletmenin Procure To-Pay (P2P) süreçlerini analiz ederek , tedarikçilerin zamanında teslimat ve hızlı ödeme işlemi açısından, en iyi hizmeti almanız için  gerekli doneleri verir. Bunu yaparken, Nakit Siparişi sürecinizi belirgin şekilde iyileştirebilirsiniz .

Oradan, bu tedarikçilere yaptığınız ödemeleri analiz ederek ve siparişlerinizi gönderdikten sonra ne sıklıkta değiştirmek zorunda kaldığınızı analiz ederek bu sürecin verimliliğine bakabilirsiniz.

Şirketinizi bu sorunların başında tutmak, tedarikçilerinizin daha iyi bir müşteri olmanıza yardımcı olur ve bu da daha sorunsuz bir sipariş ve tedarik süreci, hatta daha fazla tasarruf sağlar.

Tedarik zinciri boyunca ayrıca , şirketinizin temel çizgisini etkileyebilecek gecikmeleri bulmak için sipariş ve tedarik verilerinizi envanter takip sisteminizden gelen bilgilerle birleştirebilirsiniz. Bunları ortadan kaldırmak, tüm üretim sürecinizi kolaylaştırmak ve harcanan envantere harcanan harcamaları azaltmak için uzun bir yol kat ediyor.

Eldeki envanteri ve ciroyu izleyerek envanter maliyetlerini düşürmek , satın alma işleminizin Süreç Madenciliğinden faydalandığı başka bir yoldur. Daha fazla sıklıkta veya daha düşük miktarlarda sipariş edebileceğinizi düşünerek, ilave stokların gerekli olabileceği alanları veya sık kullanmadığınız kısımları izleyin.

 

3. Süreç Madenciliği ve Stoka Üretim ile Siparişe Göre Üretim Oranı

Siparişe göre üretime ne kadar para ve kaynağa yatırım yapılacağına karar vermek, üreticilerin alması gereken en önemli kararlardan biridir. Her model somut faydalar sunar ve her biri ilgili dezavantajlar kümesiyle birlikte gelir.

Yani şirketin kazancını riske atmadan karar veriyor musun?

Süreç Madenciliği, her iki seçeneğin YG- (ROI)’sine ilişkin de önemli bilgiler sağlayabilir.

Doğru tedarik seviyeleri elde etmek için gereken üretim hattında şeffaflığı sağlar; sipariş türü ve sıklığı; teslim süreleri; ve dahası. Bu veriler, diğerleri arasında envanter kontrolü, sipariş işleme, CRM ve ERP sistemleri tarafından geride bırakılan olay günlüklerinden İşlem Madenciliği yazılımı tarafından otomatik olarak alınır.

İnsani bir anlayışı olan bir iş analisti, sonuç süreç haritalarına daha derine dalabilir ve hangi modelin daha üretken olduğunu kanıtlayabilir.

Bazı ürünlerin yüksek stokuna sahip olmak daha mantıklı mı? Veya, uygun tedarik seviyelerinin sağlanması ile sonuçta daha iyi hizmet veriliyor mu?

Müşteri davranışları bugünlerde görünüşte kaprisli göründüğü için, Süreç Madenciliği , karar verme sürecinin daha yumuşak ve daha hızlı olmasını sağlayan sürekli bir veri kaynağı sağlayabilir .

İmalatta Güçlü Bir Araç Olarak Süreç Madenciliği

Üretiminizde Süreç Madenciliği ile maliyetleri azaltabilir, üretim verimliliğini artırabilir, proses iyileştirmelerinde yatırım getirinizi artırabilir ve iş ilişkilerini geliştirebilirsiniz.

Ayrıca, bazı işlemlerin gerekenden daha uzun sürmesi gibi görünen nedenleri ortaya çıkarabilirsiniz. Denetim ekibinizden kaçan darboğazı bulabilir ve ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca, tedarik sürecinizi takip edebilir, atık harcamalarını her düzeyde arayabilir ve azaltabilirsiniz.

Ve son olarak, izlenecek en uygun maliyetli üretim modeli hakkında anında belirlemeler yapabilirsiniz.

Üretim süreçleriniz optimize edildi mi? Günlük operasyonlarınızda Proses Mining’i kullanıp kullanmadığınızı öğrenmek için operasyon yöneticinizle görüşün. Kullanmıyorsa bizi arayınız!

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizimle iletişime girerek mevcut süreçlerinizin nasıl iyileştirileceği ve RPA konusunda fırsatlar için ÜCRETSİZ Ön Danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz

İşletmenizde Süreç Analizi konusunda hızlı ve etkin çözüm arıyor musunuz?

İletişim için İlgili Yöneticilerimiz

%d blogcu bunu beğendi: